.pozitivní přístup

23. března 2015 v 16:35 | .foxx

Některé části tohoto článku jsem napsala už před hodně dlouhou dobou, což je u mě někdy dobře, někdy ani moc ne, ale snad to dnes bude ta první možnost. V tomto článku bych vám chtěla ukázat, že v grafice je hlavní pozitivní přístup, ať už k vám samotným nebo třeba ke kopírování, ale také to, abyste byli sami sebou a nebáli se toho.
______________________________________________________________________________________________________

.nenechte se ovlivnit stereotypem
Ne vždy se vám to podaří. Tak to prostě je, bylo a vždy bude. Jsme sebekritičtí a budeme chtít býti těmi nejlepšími, a to je zcela normální, ale zamyslete se nad tím, co chcete se svými grafickými zkušenostmi dělat. Pokud je to dělat dobrou grafiku, pak je to jen dobře. Pokud chcete dělat designy druhým a dělat jim radost, pak je to taky jen dobře. Jakmile ale začnete tvořit jen proto, aby vás ostatní měli rádi, stali jste se "slavnými" a neustále měnili svůj styl jen proto, že už zrovna není v módě, tak je tu něco špatně.

Ano, je tu spousta skvělých a také "známých" (být známý v našich končinách není zase nic tak moc těžkého) grafiků. Být známý ale nemusí vždy znamenat mít skvělou grafiku. Vy nevíte, co se těmto lidem honí hlavou, v jaké jsou životní situaci, jestli jsou to samotáři bez přátel, nebo naprostí blázni, nebo jestli jsou naprosto normální. Mohou mít sice skvělou grafiku, ale jejich život nemusí stát za nic a až budete ve středním věku, tak vám nikdo nebude baštit, že jste jako dospívající ohromovali blogovou komunitu, kterou známe jenom my blogeři, svými výtvory.
Vždy se najde někdo, kdo bude vaši grafiku kritizovat a svým způsobem je to také dobře. Bude vás držet při zemi a po několika letech sladkých řečiček lidí, co na vás pějí jen samou chváli, to také někdy uvítáte. Proto buďte jednoduše realisté. Očekávejte to, co je ve vašich silách.

.nepoužívejte to, co dělají jiní, jděte sami svou cestou
Vidíte na designu jiného grafika něco, co se vám líbí a chtěli byste to také použít? Můžete to zkusit, sami v photoshopu, ale možná vám po chvíli dojte, že vám to za to nestojí a že dokážete vymyslet i něco svého, na co budete pyšní. A když to začnou dělat i ostatní? Vemte si to takto, vám se ten nápad také nezrodil v hlavě jen tak z ničehonic. Třeba jste ten den viděli nějakou reklamu, věc, byli jste v Ikee, či prostě vás ovlivnilo okolí a díky tomu jste byli onen nápad schopni vytvořit. Není to tedy čistě a jen váš nápad. Něco vás k němu vedlo a třeba na druhé straně světa existuje někdo, kdo v tu samou chvíli vymyslí něco podobného, bez ohledu na vás. Už je vám asi jasné, že ne vše, co se vám v hlavě zdrodí, je naprosto originální. Proto berze ty, co vám onu věc zkopírují, jako zpárečníky bez vlastních nápadů, kteří nemají dost odvahy na to, aby sami něco vymysleli. Nemusí se vám ale hned zbortit svět. I ti nejlepší grafici to dělají, a pak se po ostatních ohánějí tím, že jim to zkopírovali. Prostě je zapotřebí mít nadhled, jelikož reálný svět je tam venku.

.nikdo vás neporazí, protože kdy kráčíte po své cestě sami, nemá vás kdo porazit
Často se mi v poslední době stává, a asi stávat bude, že hodně lidí bere grafiku jako soutěž, jako věc, skrze kterou si něco dokazují, ale dokazují to i druhým. Najdou se samozřejmě i jiní, kteří je proto budou kritizovat a stoupenci, kteří je budou obhajovat a celý tento kolotoč se neustále točí. Proto je pro mne důležité, že má grafika se líbí hlavně mně a mám z ní radost, a to se potom přenáší i na ostatní. Samozřejmě se najde vždy někdo, komu to nesedne, ale pokud jsem ohledně své grafiky realistická, poznám, kdo mi pak říká pravdu a kdo ne.
Snažte se být sami sobě příkladem. Každý má svůj vkus, svůj styl písma, svůj styl oblékání. Proto je jasné, že každý má i svůj styl grafiky. Nemá cenu se snažit být jako ostatní, protože až budete dobří, ostatní se budou snažit být jako vy. Až se to stane, budete žít s vědomím, že vy jste ten, kdo byl originální a svým způsobem budete psychicky neporazitelní. Budete dělat grafiku proto, že vás to baví a nebudete hartusit nad každou pitomostí. Když si osvojíte svůj opravdu vlastní styl, tak bude velmi těžké ho zkopírovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 worthiness worthiness | Web | 23. března 2015 v 19:49 | Reagovat

skvelý nápad napísať takýto článok! veľmi sa mi páči ten bod s vlastnou cestou, ja sa snažím byť vždy originálna a vymyslieť niečo prevratné, občas sa mi podarí vymyslieť niečo, čo je nové, aspoň v nejakej sfére, ale často krát sa kvôli tomu stretávam s tým, že to ostatní pochytia a začnú to robiť tak ako ja. ja chápem, že mnohí ľudia potrebujú inšpiráciu, ale vždy si vravím, že keď mne sa podarí niečo vymyslieť, prečo by sa to nemohlo podariť niekomu inému? mne niekedy príde, že ľudia sú príliš leniví na to, aby zapli mozog a ľahšie im je niečo vidieť a použiť. ale to som možno príliš tvrdá.

čo sa týka toho posledného bodu, aj mne niekedy príde grafičenie ako súťaž a preto sa stále bojím návratu. rada tvorím grafiku po svojom a niektorí ľudia to nedokážu pochopiť. často sa stretávam aj s negatívnymi reakciami a to ma vždy odradí vytvárať grafiku na pár mesiacov, ale vždy sa vrátim, pretože ma to jednoducho baví. cením si každého jedného človeka, ktorému sa páčia moje nápady a výtvory, pretože hlavne o to mi ide, preto vytváram grafiku, preto mám fansite a preto mám aj osobný blog, pretože mne osobne nestačí jedna sféra. chcem potešiť ľudí vo všetkých formách.

ďakujem za tento článok ♥

2 ©dailyashbenzo ©dailyashbenzo | Web | 24. března 2015 v 20:43 | Reagovat

podle mě je skvělý nápad,že jsi napsala tenle článek...je pravdivý a i já jsem si teď něco uvědomila,že bych neměla být na sebe tak přísná a měla bych jít svojí cestou...bylo příjemné si to přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama