Duben 2015

.průvodce "blending options"

24. dubna 2015 v 19:59 | .foxx
Dlouhou dobu jsem žádný návod nepřidala, tak jsem se rozhodla něco už konečně sepsat a jelikož mi bohužel došla tak trochu inspirace, tak se tento návod týká "blending options" (ano, je tu nový design). Sice to není nic světoborného, ale můžete se skrze ně naučit dělat styly, nebo alespoň nějaké ty základy. Upřímně jsem si myslela, že to moc lidí nevyužije, ale pak jsem narazila na pár blogů, kde měli písmo jen tak a neříkám, že to vypadá hrozně, ale někdy to prostě vypadá hrozně a nějaký ten stín by se určitě neztratil (tak snad bude pro někoho tento návod užitečný).

Jelikož mám Photoshot anglicky, tak jsou veškeré screeny v angličtině, ale máte tam vpravo i český ekvivalent pro jednotlivé funkce. Jsou sice přeložené mnou, ale nemělo by se to nijak výrazně lišit. Poté můžete kliknout na každý název a zobrazí se vám ukázka daného efektu a někde i popisy k nastavení, co co přesně dělá apod.

Také jsem tímto návodech chtěla demonstrovat fakt, že stačí opravdu málo a můžete si vytvořit pěkný styl, který třeba písmo promění v něco, co budu do designy díky tomu lépe zapadat a nebude naprosto "placaté". Samozřejmě ne vždy se hodí právě onen styl, někdy je lepší mít písmo prolnuhé dovnitř, někdy zase trochu vyboulené ven.

*Odkazy brzy doplním, bohužel teď mám velmi pomalý internet a jsem neuvěřitelně líná to fotit a upravovat.

Drop shadow (vržený stín): asi úplně nejzákladnější pomůcka - vržený stín. S jeho pomocí můžete zvýraznit písmo, aby na pozadí trochu více vysvitlo, nebo třeba okraje ořezané fotografie, u které chcete, aby nesplývala s pozadím. Můžete si nastavit, jestli chcete mít stín přímo kolem písma, nebo aby šel k nějaké straně, jak by měl být průsvitný a jak rozpitý.

Inner shadow (vnitřní stín): díky vnitřnímu stínu můžete dosáhnout efektu "prohloubení" písma, nebo třeba jen zvýraznit okraje obrázku, aby byly o něco tmavší a obrázek vypadal více do prostoru. Tento efekt se dá použít jako náhrada za "Bevel and Emboss", protože může vytvořit podobný efekt, ale nevypadá tak moc umělě.

Outer Glow (vnější záře): efekt velmi podobný vrženému stínu, akorát ho nelze nastavit ke straně, ale jen přímo kolem obrazce. V některých nastavení může připomínat "Stroke".

Inner Glow: (vnitřní záře): stejně jako předchozí, tento pro změnu připomíná "Inner Shadow". Svým způsobem se dá využít jako "Stroke" dovnitř nějaké obrazce, pokud potřebujete onen obrazec obtáhnout z obou stran.

Bevel and Emboss (úkos a reliéf): tento efekt vám umožní zvýraznit daný objekt do prostoru, jako je to třeba na onom editorialu s obrázkem funkcí "blending options". Vždy se dá nastavit levý a horní okraj a pravý a dolní okraj. Vytvoří to efekt, jako by ona vrstva na té pod ní ležela.

Satin (atlas): atlas je něco podobného jako úkos a reliéf, akorát to nedělá okraje, ale takový tvar uvnitř obrazce. Když to dobře nastavíte, tak to vypadá skoro přesně jako úkos a relifé. Upřímně to nepoužívám a nemám absolutní ponětí, k čemu to je :D

Color Overlay (barevné překrytí), Grandient Overlay (překrytí přechodem), Pattern Overlay (překrytí vzorkem): myslím, že tyto tři efekty můžu dát dohromady, vlastně vám danou vrstvu překryjí oním efektem, se kterým můžete dále pracovat, třeba přechod můžete upravit tak, aby byla dolní část světlejší a horní tmavší, vzorek zase zesvětlit a mít vrstvu trochu tečkatou.

Stroke (zvýraznění): jednoduché zvýraznění písma, obrázku nebo čehkoliv jiného. Můžete si zvolit, zda bude zvýraznění obemykat obrázek zevnitř, nebo zvenku, jeho průsvitnost a tloušťku (samozřejmě, že ještě spoustu dalších zbytečných věcí...). V dnešní době se spíše vrstva zdvojí a spodní se rozmaže (jako tomu je na designu), takže se tento efekt používá u písma a to naprosto minimálně.

Hlavní je, abyste si tyto možnosti vyzkoušeli a trochu si s nimi pohráli. Nakonec můžete udělat jednoduchý styl během pár sekund a písmo díky tomu vypadá mnohem lépe, než kdyby bylo jen "placaté" a bez efektu. Ještě přidávám návod na onen efekt nahoře (u písma "trocha toho efektu").

______________________________________________________________________________________________________

Berte prosím na vědomí, že na každý návod se vztahují autorská práva a duševní vlastnictví, takže jejich šíření nebo upravování je přísně zakázáno. Návody tvořím hlavně pro vás, takže pokud budete mít nějaké otázky, neváhejte se na mne obrátit třeba na asku. Jelikož každý grafik má svůj styl, prezentuji zde svůj způsob tvorby a své zvyky - nemusí se vždy schodovat s tím, jak tot řeba děláte vy, ale to neznamená, že je to špatně. Budu moc ráda za vaše odezvy!

.first official design so far!

11. dubna 2015 v 19:54 | .foxx
I když je blog už nějakou dobu oficiálně v provozu, až teprve teď jsem vytvořila design, se kterým jsem zatím úplně spokojená a mám pocit, že k tomuto blogu tak nějak sedí. Možná je torchu zvláštní, a hlavně jednoduchý, ale to se mi na něm líbí nejvíce. Vím, že jsem to tu poslední dobou trochu zanedbávala, ale pokusím se býti trochu více aktivní, jelikož mám v hlavě spoustu nápadů na různé články a návody. Také jsem se rozhodla, že bych sem čas od času mohla přidat i nějaké balíčky s věcmi, které se dají použít na různou grafiku atd. No prostě toho mám v hlavě spoustu a snad se mi to povede realizovat. Ano, design jsem trochu pozměnila, jelikož jsem začala dělat trochu kvalitnější formáty a to písmo na tom minulém nevypadalo zrovna nejlépe, tak je tu jednoduchý s Shay.