.how to do a design

25. února 2017 v 16:19 | foxx. |  tutorials
Na asku jsem se ptala, zda by měl někdo o takový článek zájem a jelikož jste odhlasovali ano, tak jsem ho i sepsala. Je celkem dlouhý, ale není to nic světaborného, jsou to jen mé nápady a snad vás to alespoň trochu nabije energií a rozhodnete se něco vytvořit. Nechtěla jsem psát úplně konkrétní věci, protože bychom tu byli až do Vánoc, ale snad jsem něco málo pokryla a pomůže vám to. Určitě budu ráda za váš názor, až si článek přečtete. A snad jste rádi, že je tady po dlouhé době i něco psaného, než jen pořád grafika a nic víc (teda krom objednávky).

Upřímně nečekejte, že se dozvíte, jak se z ničeho stane všechno (na editorialu pro představu, že na začátku je opravdu jen bílé pozadí a nic víc). Určitě není pravda, že to napsat nejde, bohužel je toho ale tolik, že než by to někdo sepsal, tak by to trvalo dlouhou dobu a nikdy by to nepokrylo všechno, co je k tomu zapotřebí - přece jen každý z nás dává na designy jiné prvky a když už píšete návod, nemůže jen tak říct, aby si člověk teď polovinu věcí vymyslel. Protože mu samozřejmě nebudete dávat styly, které jste si sami vytvořili, nebudete mu říkat, jak dosahujete efektu, který používáte jen vy... To je zkrátka na každém, kdo se chce grafice věnovat, aby na to přišel sám, aby si vytvořil své efekty, prvky atd.

Tento článek by měl sloužit jako inspirace, jako tip k tomu, co třeba zkusit a čeho se naopak vyvarovat. Samozřejmě jsou to mé myšlenky, jsou to mé postřehy, takže někdo to může mít úplně jinak a někdo se v tom naopak najde. A pokud vám třeba nebude něco jasné nebo se budete chtít na něco zeptat, tak určitě neváhejte v komentářích nebo na asku.


Vím, že se to může zdát zvláštní, ale pokud s grafikou teprve začínáte, tak věřte, že třeba naplánovat stránku s menu není nic jednoduchého - jak to má být veliké, aby se to tam vešlo akorát, ale nebylo to zas moc roztáhlé, moc malé, zvláštní, nepůsobilo to dobře? Proto je důležité si říci, jaké rozměry chcete použít (každý grafik používá své, které si odkoukal), protože když uděláte celou stránku moc malou a zjistíte, že se vám tam najednou nevejde menu, protože jinak byste měli články v celkem malém prostoru, předělává se to dost špatně.

Pokud celkově tápete, na jak velkém prostoru máte design dělat, nejjednodušší je udělat zkrátka printscreen a jenom otevřít nový projekt (nic do něj za obrázek nevkládat), který bude mít rozměry vaší obrazovky a můžete začít. Co s velikostí záhlaví a menu? Já dělám záhlaví do cca 500 pixelů, ale samozřejmě když děláte velký design, tak může být i o polovinu větší, je to jen na vás, jak se vám to líbí. Menu většinou dávám do prostoru maximálně 350 pixelů, ale záleží, jak moc velká je celkově stránka.

Vždy, když dělám design, tak mám určité prvky, které vím, že na něm budou - ať už je to textura, fotografie v pozadí, hlavní fotka, navigace v záhlaví, text či cokoliv jiného. Samozřejmě začínám stránkou a okraji a nejlépe hlavní fotografií, kterou umístím tak, jak bych ji už chtěla nechat, jak se mi zrovna do kompozice líbí. Potom od toho začnu všechno odvíjet, udělám barvu stránky a na dalším základě i okraje - pokud mi to k tomu nejdříve nejde, tak okraje uberu a nechám tam jen bílou, které si nevšímám (až budu mít vše hotové a třeba použiji i více barev, tak okraje dodělám).

Pokud takovéto věci najdete, tak vám nebude dělat problém design načít a později domyslet, protože budete mít hrubý základ, od kterého se budete moci odpíchnout. Co doporučuji si nejdříve najít, než začnete design dělat? Rozhodně fotografie, nejlépe více, než jen jednu, abyste měli i nějaké do pozadí, do menu, prostě tam, kam byste je chtěli všude dát. Potom není špatné už při výběru fotografií přemýšlet o barvách, jestli je najdete na fotkách či budete muset něco vymyslet. Přemýšlet nad tím, zda bude design světlý, tmavý, jestli na něm chcete mít stránku přímo oddělenou od okrajů či záhlaví bude s okraji spojené...

Dále přemýšlejte nad tím, kam umístíte fotku - doprostřed, trochu ke straně či úplně ke straně? Každé rozložení si žádá něco jiného, někde musíte ubrat, někde zase přidat, pokud máte na jedné straně větší místo. Potom kam dát navigaci či ji tam vůbec dát, chci ji tmavou, světlou, neutrální? Na tom pro změnu závisí barvy, aby se vám to potom netlouklo třeba s názvem stránky. Barvy doporučuji zvolit tak tři, dvě z nich můžou být klidně neutrální, ale se třemi se pracuje v základu celkem dobře, samozřejmě můžete zvolit i více. V tomto duchu se snažte design promýšlet, protože než bych tu vypsala všechno, tak bychom tu byli ještě příští rok.

Také se to může zdát banální, ale není od věci si promyslet, čeho ve skutečnosti chcete dosáhnout. Máte předem danou představu? Designy načrtáváte? Ne vždy se vám totiž povede udělat přesně to, co máte v hlavě, v horším případě nemáte ani tu přestavu v hlavě a třeba jen pěknou fotku... Není proto od věci mít promyšlené, co a jak. Mně osobně největší problém dělá písmo a barvy, pokud mám tyto dvě věci naplánované, vím, jaké chci na designu mít, tak mám vlastně vyhráno.

Také není špatné, když jste si vědomi částí, které vám na designu dělají problém - u mě to bylo před nějakou dobu menu. Neuměla jsem ho, nebyla jsem s ním nikdy spokojená, proto jsem ho taky dělala až jako úplně poslední, dnes ho ale dělám v průběhu, někdy hned po základních prvcích, abych viděla, jak do designu zapadne při jeho vytváření. Proto pokud nějakou takovou část máte, nenuťte se do ní... dejte jí čas a zkoušejte. A nemusí jít třeba o menu, ale o odkazy na sociální sítě, co se vám zrovna nehodí do koncepce, o texty, o fotky v pozadí. Prostě tuto část přeskočte a pak se k ní vraťte.

To samé třeba platí o tom, že když vám design nejde, nuťte se jen do určitého bodu se s ním posunout. Sama vím, že někdy mi třeba vadí jeden prvek a když ho odstraním, můžu s designem pokračovat. Někdy mi ale není přáno, mám špatnou náladu a do designu se nutím, proto je lepší ho uložit a třeba zase načít následující den, kdy už to mám trochu rozležené v hlavě. Když se totiž budete nutit moc, může se vám stát, že se na nějakou dobu zablokujete a nepůjde to ani následující den a i týden.

V neposlední řadě také nezapomínejte na to, že design (v tom lepším případě) budete muset nastavit, proto ho vytvářejte tak, aby nastavit šel - blog totiž občas něco mění a ne vždy každý umí zacházet se vším, co blog nabízí. Každopádně jsou třeba designy, které jsou nenastavitelné a je potřeba to potom zbytečně upravovat, aby to alespoň šlo nastavit provizorně, takže si na to taky dávejte pozor! A dávejte pozor na to, že i když to na vašem monitoru vypadá dobře, někdo může mít monitor s jiným rozlišením a na něm to už tak dobře, pokud při nastavování zarovnáváte design ke stranám, vypadat nemusí.

Co je asi nejdůležitěšjší z toho všeho - zkoušejte. Je jasné, že když teprve začínáte, že neuděláte hned to, co chcete, že než se naučíte se vším pracovat, chvíli to potrvá, ale když tomu věnujete čas (a tím nemyslím, že budete sedět u počítače 5 hodin denně, to opravdu ne) a půjdete si za tím, tak třeba za nějakou dobu zlepšení uvidíte. Já když jsem si sedla před těmi xy lety k Photofilteru, tak jsem taky neměla nejmenší ponětí, co mám dělat a ten neskutečný strach z toho, že mám najednou Photoshop a tam je vše jinak... Ale naučila jsem se to a jsem za to ráda.

Když se podívám do složek, kde mám designy uložené, tak je tam spousta takových, které mají jen rozdělané návrhy, věci, co jsem nikdy nedodělala, nikdy se mi nelíbily atd. Takže nebojte, pokud se vám třeba zrovna nedaří, je to úplně normální. Skrze to se dostáváme k onomu pěknému spojení "grafická krize". Upřímně, vyhneme se tomu, abychom řešili, zda opravdu existuje či ne, ale je to asi jako s depresí, dokud ji nezažijete, tak na nic moc nevěříte.

Kde brát inspiraci? Určitě vás ovlivňuje více věcí, než si sami myslíte - věci kolem vás, reklamy, prostředí, lidé. A to se samozřejmě odráží i v grafice, i když neúmyslně. Já osobně ráda různě brouzdám, mám třeba oblíbené lidi, co tvoří - kreslí, ilustrují, pracují na designu, vytvářejí doplňky atd. Jejich energie mě vždy dokáže nakopnout, abych taky něco vymyslela, vytvořila. Takže berte to, co máte v hlavě, protože nějakou isnpiraci máte jistě v sobě, není zapotřebí věci krást od ostatních.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beb. Beb. | Web | 26. února 2017 v 19:46 | Reagovat

Krásně napsaný článek, máš pravdu, každý si musí najít svůj styl i když upřímně, je to hrozně těžký, protože plno stylů už jen přece je a jen tak vymyslet něco nového není tak jednoduché, ale i když má někdy stejný styl layoutu, každý ho dělá jinak a nikdo NIKDY nemůže udělat uplně stejný layout, když to teda není nějaká kopírka, co sedí celý den u photoshopu s cizím výtvorem a kopíruje každičký kousek layoutu :) (taky jsem to už zažila :D)
Začátky jsou vždycky nejhorší, i když mě dost lidí tady na blogu překvapilo, když jsem viděla třeba layouty u jedné nejmenované grafičky a psala, že nikdy grafiku nedělala a dělá ji teprve půl roku, docela mi spadla brada z jejích výtvorů, protože vypadaly jak od profesionála - asi to prostě každý v sobě musí najít a pak už se jen zlepšovat, vymýšlet nové věci a pořád zlepšovat:)
S tou stránkou a menu - nad tím jsem nikdy tak moc nerozmýšlela, jak si popsala ty, ale to asi prostě každej je nějakej no:D já vždycky prostě udělám nějakou velikost a podle toho odvodím jak by asi mělo být velké menu a stránka - i když to už je prostě tím, že už vím jaký velikosti dát a nepotřebuji nad tím nějak polemizovat :)
Podle mě je nejhorší vybírání fotek a barev - takže to nejdůležitější:D - protože když si vybereš špatnou fotku, i když ze začátku špatně nevypadá, ale nejde s ní pracovat, tak je potom hrozně těžký se donutit vůbec layout udělat, když se fotka vůbec nehodí a to samý s barvama, já nejradši dělám layouty s černobílýma fotkama, abych si sama mohla vybrat barvy, protože je to podle mě nejjednodušší - a nebo si vybírám fotky, na kterých jsou třeba jen 3 barvy a dokonale se hodí poté jako barvy na layout :)
Jinak jsem ráda, že si sepsala takový článek, myslím, že pro začínající grafiky je to hodně dobrý článek a měli by si ho určitě všichni přečíst, i ostatní grafici, protože takhle jde vidět, že každý dělá vše jinak :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama