.how to edit header navigation (style&font ideas)

11. července 2017 v 13:29 | foxx. |  tutorials
Už před nějakou dobou mi došly nápady na návody, a to myslím doslova... I když jsem přemýšlela sebevíc, tak jsem nemohla přijít na nic, na co bych mohla dělat návod nebo třeba jenom inspirativní článek. Většinou když něco vymyslím, tak si říkám, že je to třeba strašně lehké, moc krátné a nevím, co všechno ještě. Dnes mě napadlo, že bych mohla udělat návod na to, jak ozvláštnit navigaci v záhlaví, ale i jakýkoli libovolný kus designu, který uznáte za vhodný. Je to celkem dost lehké a myslím, že to bude spousta lidí znat, ale třeba vás to inspiruje k tvoření.


Tady v návodu se budu soustředit jen na styl a písmo, ale stylů je nespočet, rozhodně se nemusíte držet jen pruhů a písma, ale můžete vzít třeba fotografii, se kterou design děláte, a dát ji prolnutou do navigace, dále třeba krajinu či nějakou texturu. Záleží jenom na vás, jestli bude styl vidět, nebo bude vidět jen malinko a bude takovým menším ozvláštněním, aby navigace nebyla jen kusem barevného tvaru.

Pruhy můžete udělat naprosto jednoduše - vezmete si nástroj pro tvary, v tomto případě obdélník a vytvoříte pomocí něj dlouhý pruh (nejlépe černé barvy). Je jedno, jestli nebude přímo sedět na navigaci, či se vám třeba úplně nepovede. Pokud se vám nelíbí jeho tloušťka, můžete pravím tlačítkem rozkliknout nabídku a objeví se vám tam "upravit cestu" (free transform path), díky čemuž ho můžete udělat třeba uzší, tlustší, delší... Jakmile je pruh podle vašich představ, v pravém sloupečku vrstev ho transformujete na normální vrstvu (na editorialu je to možnost "rasterize layer"). Vrstvu můžete potom překopírovat pod sebe, dát takové rozestupy pruhům, jaké chcete mít a nakonec je pospojovat do jedné vsrtvy - "vložit dolů" (merge down). Jakmile máte pruhy na jedné vrstvě, potom už stačí jen je přizpůsobit navigaci (ořezat, upravit, jak chcete) a prolnout je (já dávám "měkké světlo", neboli soft light).

Pruhy potom můžete jakkoliv upravovat, třeba je natočit, dát jich víc za sebe, přes sebe, prostě co vás zrovna napadne a bude se vám to líbit. Na editorialu je pár nápadů, jak lze efekt použít, ale rozhodně třeba stačí jen je otočit pod jiným úhlem a máte hned další...

Normálně byste tento efekt dělali pomocí výplně, akorát byste museli mít všechny "tvary" nahrané (nebo byste si je museli sami vytvořit, což je celkem dost zdlouhavé a hodně špatně se odhaduje třeba velikost, jak moc daleko od sebe je dát atd.) a potom ještě odhahovat, jakou intenzitu v nich chcete mít. Navíc s tímto efektem potom nemůžete dále pracovat a pokud se vám nepovede, musíte ho opakovat pořád dokola. Proto se mi zdá o dost jednodušší ho vytvořit pomocí písma, ve kterém můžete zvolit nespočet tvarů a upravit jejich velikost, rozestup a další věci libovolně podle toho, jak se vám to bude zrovna líbit (kostička - ■, malá kostička - ▪, srdíčko - ♥, kára - ♦, kolečko - ●, kružnice - ◌, pyramida - ▲, horizontální čára - ▬, vertikální čára - ▌, lomítko - ⁄). Jedinou nevýhodou je, že tyto znaky se nedají ve Photoshopu nakopírovat, takže si je musíte nakopírovat za sebe někde jinde, pokud si chcete ulehčit práci a potom je tam vložit v delší řadě. Samozřejmě klávesovích znaků existuje nespočet a můžete si vyhledat třeba i nějaké další...

Pokud máte už rozloženou navigaci, tak stačí jen výběrem pro text natáhnout plochu na stejnou velikost, jakou má navigace a dovnitř do výběru vložit znak, který jste si vybrali. Poté už stačí jen znaky prolnout (nejlepší je, když jsou znaky v černé barvě, aby jste dostáhli stejného efektu, jako je na editorialu) - já většinou používám "měkké světlo" (soft light) a nastavím průsvitnost tak, aby se mi efekt líbil.

Abyste měli text v rozměrech navigace, nastavíte si textový výběr (jen vezmete nástroj textu a roztáhnete výběr, jako byste měli použít výběr klasický), do něj potom nástrojem kliknete a můžete psát - text se vám bude vkládat jen do výběru a nebude přetékat mimo (písmo mám bílé hlavně proto, abyste ho mohli vidět, jinak potom efekt je udělám s písmem černým).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Barb Barb | Web | 11. července 2017 v 21:48 | Reagovat

oo, děkuji dobrá duše. :D já jsem na grafické programy antitalent. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama